Now available on our website and on Amazon. Order from our website for more convenience!!!

$0.75 for a piece of cheese WTF !!??

Posted by dzungha 23/09/2017 0 Comment(s)

Not that we should be eating cheese all the time, but 75 cents for a piece of cheese on a sandwich upcharge at Jimmy John’s is frickin’ ridiculous, ludicrous, bad sportsmanship, greedy, poor management, poor leadership…shall I go on….???'

The sandwich a Totally Tuna (sandwich wrapped in lettuce for those who need to know) is $8.95. I’m not going to bitch about the cost, as I am stuck on the upcharge for a combination of fat molecules joined together with emulsifiers and other chemicals to taste like the real thing. Now the facts:

Processed vs Real

Adding a slice of deli cheese to your sandwich, burger or wrap adds more calories than you may realize. You could add as many as 100 to 115 calories to your meal, simply by adding a single 1-ounce slice of deli cheese. If you’re watching your calories, always weigh your slices ahead of time, so you're not underestimating your serving size.

How many calories?? Calories Per Slice??

Cheddar cheese tends to top the calorie scale. One 1-ounce slice contains nearly 115 calories. Opting for a 1-ounce slice of Swiss, Muenster or Monterey Jack cheese shaves off about 10 calories per slice. You’ll get closer to 105 calories from a 1-ounce slice of any of these deli cheeses. Provolone is on the lower end of the range, providing slightly fewer than 100 calories per 1-ounce slice. If 20 slices equals 1pound which equals 16 ounces, then 1 slice is equal to 16 oz / 20 = .8 ounces (typical sizing found in restaurants). So, let’s be generous and call a pound of cheese $2.00/20 slices= $.10/slice. It’s not worth it, you barely can even taste the cheese anyway, so save the expense, save the calories and eat good cheese by itself or on a small wafer and enjoy the simple pleasures and it along with a nicely matched glass of vino!!

Leave a Comment